Povídky Š&G


V poslední době mě řada přátel zaskočila doznáním, že nezná tvorbu skvělé dvojice Š&G, ba co hůř, že si je někteří nepamatují vůbec. Protože mi povídky (a nejen povídky) těchto dvou pánů přinesly mnoho radosti, chci Vám alespoň některé z nich připomenout.


 

Jiří Grossmann (20. červenec 1941 Praha - 5. prosinec 1971 Praha) byl český herec, zpěvák, textař a instrumentalista.

Během studií na stavební fakultě ČVUT hrál po večerech v klubu Olympic. Zde se seznámil s Miloslavem Šimkem. V této době také začaly vznikat jejich první společné povídky. V roce 1968 nastoupili do divadla Semafor. Zde vznikaly jejich slavné Návštěvní dny.

Jiří Grossmann zemřel ve věku třiceti let na Hodgkinovu chorobu.

 

Miloslav Šimek (7. března 1940 Praha - 16. února 2004 tamtéž) byl český komik, humorista a spisovatel, který se v Praze proslavil jako partner Jiřího Grossmanna už počátkem 60. let. Do širšího povědomí české veřejnosti vstoupil teprve poté, co vydavatelství Panton začalo vydávat jejich gramofonové desky a když Československá televize pod režijním vedením Jána Roháče začala uvádět jejich semaforské pořady.

Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem s aprobací dějepis, čeština a výtvarná výchova. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu.

Na vysoké škole se Miloslav Šimek potkal s J. Grossmannem, se kterým založili humoristickou dvojici, která vystupovala v divadle Semafor.

Po smrti Jiřího Grossmanna spolupracoval s Luďkem Sobotou a poté s Jiřím Krampolem, v tomto období se jeho humor dostal na úroveň estrádních pořadů a z toho pramenily neshody s J. Suchým, které ukončila až výpověď z divadla Semafor. Poté M. Šimek založil Divadýlko Jiřího Grossmanna, kde působil spolu se Zuzanou Bubílkovou až do své smrti.

Miloslav Šimek zemřel 16. února 2004 na leukémii.