7 Leden 2008, Magnas @ 17:42
Kamera a film

Úžasná Zeměplocha a film

Několik zeměplošských příběhů se dočkalo (a věřím, že další se ještě dočkají) divadelního a filmového zpracování. Po celém světě se hrají divadelní adaptace novel : Pravda, Maškaráda, Mort, Soudné sestry * či Stráže, stráže ! A když říkám, že po celém světě, myslím tím každý kontinent včetně Antarktidy.

* U nás nejznámější adaptace díky kultovní inscenaci pražského Divadla v Dlouhé.

Tento zápisek se má však věnovat prvořadě discworldí filmografii.

Smutným faktem je, že filmů nevzniklo mnoho, zpravidla z důvodů nedostatku financování. Nicméně není třeba chmuřit, neboť se zdá, že se začíná blýskat na lepší časy.

Animované filmy

První zeměplošské filmy neměly podobu hranou, nýbrž kreslenou, což jim, dle mého, rozhodně neubíralo na kouzlu a humoru.

Oboje v produkci společnosti Cosgrove Hall, vždy jako sedmidílný seriál po třiceti minutách. Zatím (?) ke shlédnutí pouze v angličtině.

 

Fan filmy

Neochota producentů vybudila fanoušky k natočení vlastních filmů.

  • Lords and Ladies - němečtí fanoušci - na motivy knížky Dámy a pánové.
  • Run, Rincewind, run ! - australští fanoušci pro australský Discworld Con - vlastní příběh o Mrakoplašovi.
  • Trolí most - titíž australští fanoušsci, pod názvem Snowgum - nezávislá filmová společnost. Ačkoli minifilm (20 minut) byl natočen už v roce 2004, postrádám zprávu o tom, že by byl uveden.
  • The Colour of Magic - první projekt v “Poser animation 3D” britského fanouška, který si říká Pyropeteatfirehouse.
 

 

TV filmy

Protože ne každý producent má IQ pokojové teploty, našli se i tací, kteří se nebáli investovat. A dobře udělali.

  • Otec prasátek - (Velká Británie, 189 minut) jako vánoční dárek potěšil všechny fanoušky v prosinci roku 2006.
  • Barva kouzel - (Velká Británie) dvoudílný TV film na motivy novel Barva kouzel a lehké fantastično měl premiéru v březnu 2008.
 

Těžké melodično

Animovaný film inspirovaný knížkou Soul Music se díkybohu drží předlohy, co to jen v rámci časového omezení jde. Pro ty, kteří dopustili tak fatální chybu, že příběh nečetli :

Zuzanka je SMRŤova vnučka (nedivte se, na Zeměploše je možné vše). Právě dlí v internátní škole a čerstvě osiřela. Ne, že by SMRŤ chtěl, ale musel, povinnost je povinnost a když přijde něčí čas, je třeba máchnout kosou. SMRTĚ to však donutilo začít přemýšlet o otázkách, proč některé věci musí být tak, jak jsou. A tak se stalo, že se jednoho dne do SMRŤovy říše vrátil kůň Truhlík bez svého pána, který se rozhodl ve světě vypátrat odpovědi a zapomenout.

Zuzanka si na dědečka nepamatuje, jen ví, že má na obyčejnou holčičku příliš mnoho zvláštních vlastností. Stávají se jí nezvyklé věci. A tak by jí nemělo překvapit ani to, že za ní přijde Krysí smrť a snaží se jí vysvětlit, že se musí místo dědečka ujmout živnosti. Nebude to nijak snadné. K tomu jak dělat SMRŤ nikdy nevyšel oficiální manuál a vysvětlování krysí kostřičky se značně omezenou slovní zásobou není žádná výhra. Navíc v té době začne Zeměplochu ovládat silné kouzlo zvláštní hudby. Takové… kamenné.

Zatím alespoň ukázka ->

Download filmu - Soul Music + CZ titulky
Malé překvapení pro nedočkavce - film lze shlédnout celý v 21ti částech. Jazyk - angličtina.


Soudné sestry

Stejně jako Těžké melodično i Soudné sestry se snaží držet své knižní předlohy - Wyrd Sisters. Celý film je natolik založený na dialozích, že jste-li nuceni číst titulky, téměř nestíháte vnímat nic jiného. Ale to je jen další z dobrých důvodů se na film podívat znovu. A znovu. A znovu :c)

V království Lancre nastávají těžké časy. Z krále Verence je poněkud nerudný duch, po té co zemře na záhadnou chorobu, která působí pád ze schodů na vlastní dýku, pravý následník zmizel coby batole a na trůnu se rozvaluje vévoda Felmet s povahou skunka, na němž by se dala úspěšně demonstrovat celá plejáda psychiatrických diagnóz. Země trpí a zlobí se.

V Lancre ovšem žijí také čarodějky. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Ten, kdo někdy slyšel o sudičkách a umí si dát dohromady jedna a jedna (a jedna), ten záhy pochopí, proč zrovna “Soudné sestry”. Podaří se jim dosadit na tvůn toho správného krále ? A mezitím na Zeměploše vzniká divadlo…

Ukázka z filmu ->


Download filmu - Soudné sestry + CZ titulky

Malé překvapení pro nedočkavce - film lze shlédnout celý v 15ti částech. Jazyk - angličtina.


Otec prasátek

Dvoudílný TV film značně rozladil někeré militantní Potterfanoušky, respektive ty, kteří zásadně odmítali možnost, že se autorka Harryho Pottera inspirovala Zeměplochou. Jen v tomto filmu (a asi dvanáct let staré knižní předloze) najdete tolik podobností a stejných nápadů, že až zamrazí. Sama jsem velkým Pottermaniakem, ale - jak už bylo řečeno o pár stránek vedle - trochu mě mrzí postoj autorky a hodně mě hněte postoj médií.

Představu o obsazení si můžete udělat třeba zde (přičemž milovníky kultovního seriálu Černá zmije si troufám upozornit na Tonyho Robinsona.

V předvečer Svátku prasečí hlídky (zkráceně Prasečnic) nastane akutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) - tedy naše zmámá SMRŤova vnučka Zuzanka - ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani žádné ráno nebude, protože nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, Krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský SMRŤ (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), zvládá chvíli dělat dvě práce najednou, a k té své nouzově přibere i job Otce prasátek. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní…Více na oficiálních stránkách filmu.Z filmu samotného mám smíšené pocity. Nevzdaluje se předloze a to je dobré. Obsazení je výborné ! Ale chvílemi ztrácí rytmus a švih, takže zatímco nad knížkou rozhodně zívat nebudete, u filmu si občas málem vykloubíte čelisti. Je to poctivě a viditelně s chutí natočený TV film a doufám, že je jen prvním v dlouhé řadě zfilmovaných Zeměplošských příběhů. Ale… knížka je knížka. Jenže ono převést na plátno Pratchettův humor nebude nic snadného a tenhle počin vnímám jako pokus o kompromis, jak nevyplašit ty, kteří Zeměplochu neznají a nezklamat její příznivce. A víte co ? Kašlete na mé povídání a podívejte se raději sami. Rozhodně to stojí za to !P.S. Dostane vás SMRŤ. Minimálně smíchy do kolen; je skvělý.
Rozhodně se vyplatí film sledovat pozorně. Uhodnete, kdo hraje toho pána s hračkami a bílými vousy ? Že je vám povědomý ? No ještě aby ne :c)SMRŤ jako Otec prasátekAle nééé, zrovna toho na mysli nemám… :c)Tenhle !Terry Pratchett jako hračkářUkázka ze začátku filmu ->

Download filmu - Otec prasátek + CZ titulky
Malé překvapení pro nedočkavce - film lze shlédnout celý ve 22ti částech.
Jazyk - angličtina.


 

Barva kouzel

Režie dvoudílného TV filmu na motivy novel Barva kouzel a Lehké fantastično se ujal - stejně jako v Otci prasátek - Vadim Jean, a potěší i stejně příjemné obsazení. Dokonce v něm v roli Astrozoologa uvidíme znovu pána s bílým vousem :c)

Tentokrát se zdá, že si film Potterfanoušky spíše usmíří, protože v roli Barbara Cohena uvidí skvělého Davida Bradleye, kterého znají jako školníka Arguse Filche.

Osobně mám z tohoto zpracování rozporuplné pocity. Obsazení je skutečně skvělé (obzvlášť Barbar Cohen nemá chybu), ale… nechat hrát zhruba třicetiletého Mrakoplaše téměř sedmdesátiletým hercem (David Jason, který hrál v Otci prasátek Alberta) se mi nezdálo jako nejlepší nápad. Bohužel mám mnohem výraznější výhrady k práci kamery, k režii a bohužel i ke scénáři, který ve snaze oslovit jak zeměplošské fandy, tak diváky plackou nedotčené sklouzl do nečeho hůř stravitelného pro obě skupiny. Jako zásadní chybu vidím snahu našlapat dvě obsáhlé novely do pro tento účel velmi krátkého časového limitu. Každopádně příznivce Discworldu film potěší a jistě ocení pěkné filmové triky, například parádně vyvedené Zavazadlo. Ovšem nenechte se ovlivnit mým subjektivním názorem a raději si udělejte svůj. O pár řádků níže zjistíte, kde tak máte možnost učinit. Ovšem než pocestujete do Ankh-Morporku, důrazně vám doporučuji nastudovat turistického průvodce ! :c)


Turistický průvodce Zeměplochou 1

Turistický průvodce Zeměplochou 2


Obrázek z Barvy kouzel
Film má svoje velmi pěkné stránky, které stojí za to si prohlédnout.
 

Pokud váháte, zda si film v budoucnu zakoupit, můžete se na něj napřed podívat.

Download filmu - Colour of magic (Barva kouzel) + CZ titulky

Nahoru