3 Leden 2008, Magnas @ 18:04


Terry Pratchett

Terry Pratchett, celým jménem Terence David John Pratchett (* 28. dubna 1948), je anglický autor fantasy, známý především svou sérií knih Úžasná Zeměplocha.

Do češtiny jeho dílo výtečně překládá Jan Kantůrek. Knihy vydává nakladatelství Talpress.

Terry Pratchett a Jan Kantůrek
Terry Pratchett a Jan Kantůrek

V zásadě o sobě odmítá poskytovat životopisné údaje s odůvodněním, že to čtenáře stejně nezajímá, protože se chtějí pustit do knihy a ne se prokousávat spoustou povídání, které má dokázat, že je autor moc zajímavý člověk.

Pratchett se narodil v Beaconsfieldu v anglickém hrabství Bucks Davidovi a Eileen Pratchettovým. Své vzdělání připisuje High Wycombe Technical High School a Beaconsfieldské veřejné knihovně.

Prvním vydaným dílem byla krátká povídka The Hades Business (Kšeft v Hádesu), uveřejněná v jeho školním časopise když mu bylo 13 a poté, v roce 1963, znovu v časopise Science Fantasy, za což obdržel 14 liber.

Jeho první opravdová kniha s názvem Kobercové vyšla v roce 1971, byla slavnostně představena v oddělení koberců obchodního domu Heal’s v Londýně a veřejností byla přijata více než příznivě. První Zeměplochu však napsal, až roku 1987, ale pokračuje s ní dodnes a jeho zeměplošská série má v současnosti 32 dílů, plus další kratší zeměplošské příběhy a publikace. Mezi psaním příběhů Zeměplochy se soustředil Pratchett také na další knihy většinou sci-fi nebo fantasy charakteru (například Odvrácená strana Slunce, Strata nebo Dobrá znamení).

Od roku 1998 je držitelem řádu za zásluhy o Britské království za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu „mám podezření, že ’službu literatuře’ prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat“. V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na universitě ve Warwicku.

S manželkou Lynn (svoji od roku 1968) nyní žijí v jihozápadním Salisbury.

Jejich dcera Rhianna Pratchettová (narozena 1976) je autorkou fantasy a novinářkou.

Roku 2001 zemřel Terrymu jeho dvorní ilustrátor a přítel Ronald William „Josh“ Kirby. Od té doby “pratchettovky” ilustruje Paul Kidby.

Terryho knížky se staly inspirací pro vznik několika počítačových her a v poslední době také filmů.

Jako svoje záliby Pratchett uvádí „psaní, procházení, počítače, život“. Pěstuje masožravé rostliny a dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek originálních vydání většiny jeho knih.

Bohužel se v zhruba v polovině prosince (2007) objevila v médiích zpráva, která ranila všechny Terryho fanoušky. Terry Pratchett onemocněl Alzheimerovou chorobou, kterou současná medicína ještě neumí účinně léčit.

Svým čtenářům však Terry vzkazuje :

Frankly, I would prefer it if people kept things cheerful - I think there’s time for at least a few more books yet.

Terry Pratchett