3 Leden 2008, Magnas @ 4:57


Zeměplošské novely

Pro abstinující čtenáře se podařilo objevit zajímavý link (pouze pro ty, kteří mají knížky doma, ale právě teď třeba doma nejsou a četli by až k uzoufání). Jenže má to háček, link vede k archivu a archiv má heslo. Zdá se, že Vám vstup může povolit pouze patricij Ankh-Morporku, Lord Havelock …

1. 2. 3. 4.
Barva kouzel Lehké fantastično Čaroprávnost Mort
The Colour of Magic The Light Fantastic Equal Rites Mort
První setkání s čarodějem Mrakoplašem, cvičeným zavazadlem, turistou Dvoukvítkem a mnoha dalšími zeměploškými obyvateli, jakož i seznámení se Zeměplochou vůbec. Věříte na draky ? Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji může pouze jediný člověk - neschopný a zbabělý čaroděj, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa… Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Co když je ale osmým synem dcera ? Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Může se ale asistent Smrtě zamilovat ? A co hůř - zamilovat do dívky, která má být zavražděna a kterou má právě Mort dopravit na onen svět…
Mrakoplaš Mrakoplaš Čarodějky Smrť
Barva kouzel Lehké fantastično Čaroprávnost Mort

5. 6. 7. 8.
Magický prazdroj Soudné sestry Pyramidy Stráže! Stráže!
Sourcery Wyrd Sisters Pyramids Guards! Guards!
Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný kouzelník, jenž chce zachánit svět, nebo alespoň tu část, na které se sám právě nachází. Co se stane, když se do královské politiky zamíchají tři místopřísežné čarodějky - Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král… Není snadné být faraonem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. A k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady s ním pátrají i - seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka.
Mrakoplaš Čarodějky Božstva, různé Městská hlídka
Magický prazdroj Soudné sestry Pyramidy Stráže! Stráže!

9. 10. 11. 12.
Erik Pohyblivé obrázky Sekáč Čarodějky na cestách
FAUST Eric Moving Pictures Reaper Man Witches Abroad
Erik by rád vyvolal démona a přinutil ho, aby mu splnil tři přání: stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy a být nesmrtelným - prostě takové ty obvyklé věci. Místo poslušného démona však vyvolá Mrakoplaše, jednoho z nejneschopnějších mágů, který se kdysi ztratil v Podzemních rozměrech. Všechno začalo v tajemném Holy Woodu - Svatém lese. Tam se zrodila myšlenka, a když pak alchymisté na Zeměploše objevili magii stříbrného plátna, roztočily se kamery, takže skřeti-malíři sebou museli skutečně hodit. Brzo se vynořily první mužské a ženské hvězdy a pustili se do boje se zlem a filmovou reklamou. Smrť je nezvěstný. Předpokládá se, že jaksi… odešel. Pravdou však je, že dostal výpověď. To samozřejmě působí určitý zmatek, jaký ostatně vznikne pokaždé, když zrušíte nějakou hodně využívanou službu veřejnosti. Zeměplochu pomalu naplňují nejrůznější duchové, a skupina bojovníků za práva mrtvých má najednou víc práce než kdykoliv předtím. Co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy.
Mrakoplaš Kouzelníci, různé Smrť, kouzelníci Čarodějky
Erik Pohyblivé obrázky Sekáč Čarodějky na cestách

13. 14. 15. 16.
Malí bohové Dámy a pánové Muži ve zbrani Težké melodično
Small Gods Lords and Ladies Men at Arms Soul Music
Bruta je vyvolený. Jeho Bůh k němu promluvil, i když se momentálně nacházel ve vtělení želvy. Bruta je prostý mladík. Neumí číst. Neumí psát. Umí vypěstovat skvělé melouny. Jeho potřeby jsou velmi skrovné. Chce svrhnout mocnou a zkorumpovanou církev. Chce zabránit strašlivé náboženské válce. Den letního slunovratu v Lancre. Bude horká noc svatojánská. Kola v obilí i v jiných hospodářských porostech se množí jako houby po dešti. Objevují se dokonce i v květináčku s řeřichou, kterou své Stařence vypěstoval čtyřletý Žuchlík Ogg. A Magráta Česneková, čarodějka, se má ráno vdávat… Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu… tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). Jiné děti dostávají na hraní xylofonky. Zuzance stačilo požádat dědečka, aby si vysvlékl vestu. Je těžké vyrůstat jako obyčejné děvče, když dědeček jezdí na velkém bílém koni a máchá kosou. Pak najednou z jistých důvodů musíte převzít zavedený rodinný podnik a spousta lidí si vás plete se zubní vílou. Musíte se také v tváří v tvář postavit návykové hudbě, která se šíří po celé Zeměploše.
Božstva, kněží, různé Čarodějky, kouzelníci Městská hlídka Smrť, Zuzanka
Malí bohové Dámy a pánové Muži ve zbrani Težké melodično

17. 18. 19. 20.
Zajímavé časy Maškaráda Nohy z jílu Otec prasátek
Interesting Times Maskerade Feet of Clay Hogfather
Zuřivé boje! Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Mágská rada se rozhodne za pomoci magického obřadu najít a povolat zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: “Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.” Anhk-morporkská Opera… obrovská budova, v jejíchž prostorách se pohybují maskované postavy a provozují své nekalé rejdy… kde umírání na jevišti občas bývá víc než metafora… kde jsou nevinné mladé sopranistky lákány do osudových tenat padouchy v děsivě odporných večerních robách. Kde narazíte na dvě staré dámy ve špičatých kloboucích… Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů… Nadešel předvečer Svátku prasečí hlídky. Je nápadný klid.
Sněhu je dost, ozdobený stromeček za každým oknem. Kde je ale velký tlustý muž, který doručuje hračky… ?
Dětská vychovatelka Zuzana ho musí najít nejpozději do rána, jinak nejen, že nikdo nedostane dárky, ale nevyjde slunce. A naneštěstí jsou jejími jedinými pomocníky havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny.
Mrakoplaš, Barbar Cohen Čarodějky Městská hlídka Smrť, Zuzanka
Zajímavé časy Maškaráda Nohy z jílu Otec prasátek

21. 22. 23. 24.
Hrrr na ně! Poslední kontinent Carpe Jugulum Pátý elefant
Jingo The Last Continent Carpe Jugulum The Fifth elephant
Velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje “VÁLKA”. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce “Dnes nezapomeň” napsáno - umřít! Ale dělat by to raději neměl… Tohle je poslední zeměplošský světadíl. Je horký. Je suchý… velmi suchý. Bývala tady prý sice kdysi věc nazývaná Vlhko, ale nikdo tomu nevěří. Prakticky všechno, co není jedovaté, je jedovaté smrtelně. Ale je to, do prdele, to nejlepší místo na celým světě, jasný? Kdo je ten hrdina, který neohroženě kráčí rudou pouští? Muž se špičatým kloboukem a Zavazadlem - poslední hrdina. Magráta s Verencem mají dceru a připravují velkou oslavu k jejímu křtu. Na oslavu jsou pochopitelně pozvány i čarodějky - Bábi, Stařenka a Anežka Nulíčková. Bábino pozvání ukradnou straky a Bábi, která se cítí tímto domnělým přehlédnutím uražena, se rozhodne opustit Lancre, protože dojde k názoru, že už ji ostatní čarodějky nepotřebují. Na obřad dorazí poslední hosté, rodina upírů z Überwaldu… Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Überwaldu. Proto se tam dnes vyskytuje obrovské tukové a jiné podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Überwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit Dolního krále. Volbu může ovlivnit nově jmenovaný ankh-morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samel Elánius.
Městská hlídka Mrakoplaš, kouzelníci Čarodějky, Überwald Měststká hlídka
Hrrr na ně! Poslední kontinent Carpe Jugulum Pátý elefant

25. 26. 27. 28.
Pravda Zloděj času Noční hlídka Podivný regiment
The Truth The Thief of Time Night Watch Monstrous Regiment
Tentokrát vtrhla síla pokroku do největšího města Zeměplochy v podobě velkolepého objevu tisku. Skromný pisálek Mikuláš ze Slova se díky náhodě stává prvním editorem novin Ankh-morporská Kometa a snad není ani nutné dodávat, že nic nepůjde hladce. Ne každý je totiž nadšen tímto pokrokem a ti, kdo si mluvit nepřejí, rychle objevují umění “no comment!”. Velkou komplikací je i obvinění lorda Vetinariho z vraždy svého asistenta a následný pokus o útěk. Náplní práce mnichů historického řádu je starat se o Čas, který, jak všichni víme, je Zdrojem. Kdo lépe by zvládl uskladnit Čas a pak jej napumpovat do míst, kde se s ním plýtvalo, například pod vodou, a také do míst jako jsou velká města, kde naopak nikdy není času dostatek. Co se ale stane, když se někdo pokusí vyrobit první absolutně přesné zeměplošské hodiny ? O zbytek se postarají Smrť, Zuzanka a jezdci z Apokalypsy. Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Představte si klikatou říčku, která je hranicí mezi Borogravií a Zlobenii a po každých deštích radikálně změní koryto. Schyluje se k válce. Na území, které po posledních deštích připadlo Borogravii, stále totiž jedna z ankh-morporkských signálních věží. Vládkyně Borogravie dala věž zbourat. Patricij vyslal na ochranu malé Zlobenie a samozřejmě tak trochu i ankh-morporských zájmů, oddíl vojska, jemuž velí Řezník Elánius (jak mu říkají Borogravijci).
Mikuláš ze Slova, Městská hlídka Smrť, Zuzanka Městská hlídka Mikuláš ze Slova, Městská hlídka
Pravda Zloděj času Noční hlídka Poslední hrdina

29. 30. 31. 32.
Poslední hrdina Zaslaná pošta Buch! Making Money
The Last Hero Going Postal Thud! Making Money
Ve svém čase byl hrdinou. Pamatuje doby, kdy se hrdinové nemusejí obávat ani překupníků, ani právníků, ani civilizace. Pamatuje časy, kdy vás lidé uznávali, když jste zabili draka. Ale také si nemůže vzpomenout, kam si odložil zuby… A z toho opravdu nemá moc velkou radost! Takže právě teď, se svým starodávným mečem, novou vycházkovou holí a starými přáteli – a jsou to doopravdy velmi staří přátelé – Barbar Cohen vyráží do závěrečné bitvy. Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou - buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešliho (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Koumské údolí? To je to místo, kde trollové přepadli ze zálohy trpaslíky… nebo to snad ze zálohy přepadli trpaslíci trolly? Stalo se to velmi daleko a velmi dávno. Jenže jestli teď Sam Elánius, velitel ankh-morporské Městské hlídky, nevyřeší vraždu jednoho trpaslíka, bude muset přihlížet, jak trollové s trpaslíky bojují znovu a přímo před jeho kanceláří. Zatímco kolem něj se rozpadá jeho milovaná Hlídka a duní válečné bubny, musí odhalit každou stopu, být chytřejší než každý vrah a pokořit každou temnotu a najít řešení. Vrchní poštmistr Vlahoš von Rosret se pekelně nudí. Nelze se tedy divit, když mu lord Vetinari nabídne novou vzrušující práci - tentokrát v čele Královské mincovny a Ankh-morporské královské banky. Jak je Vlahošovi jasné, takhle veliká porce cukrové vaty v sobě musí skrývat opravdu obrovskou žiletku.


Nevyšlo v ČR
…zatím…

Barbar Cohen, Mrakoplaš Vlahoš von Rosret Městská hlídka (Vlahoš von Rosret)
Podivný regiment Zaslaná pošta Buch! Making Money