3 Prosinec 2007, Magnas @ 18:05

Tohle je velká A’Tuin… vesmírná želva. Je 10 000 mil dlouhá… …stará jako sám čas a trpělivá jako cihla. Pochází z jiného vesmíru a myslím, že vám nemusím říkat, že je to velmi vzácné stvoření. Naštěstí se žádná její část nepoužívá jako afrodisiakum. A i kdyby ano, mě by ani nenapadlo snažit se jí tu část ufiknout. Pro kosmology je největší záhadou, odkud se tu vzala a kam směřuje. Jedna z teorii tvrdí, že cestuje z místa, kde se vylíhla, k Velkému setkání. Tam se setká s ostatními želvami, aby všechny splynuly v JEDNO. Tato teorie je známá jako Teorie velkého třesku. Velká A’Tuin nese na svém krunýři čtyři velke slony. Berilii, Tubola, Velkého T’Phona a Jerakeena. Ti nesou na svých zádech velký kulatý koláč známý jako - ZEMĚPLOCHA Tu osvětluje jedno malé sluníčko, které obíhá po velmi komplikované dráze. Následkem toho, je tohle asi jediné místo ve vesmíru,… … kde sloni musí občas zdvihat nohy, aby tudy mohlo projít slunce. Vědci vypočítali, že šance, že by něco tak absurdního skutečně existovalo, je milion ku jedné. Ale mágové vypočítali, že to, co se může stát s pravděpodobností milion ku jedné… … se stane v 9 z 10 možných případů.
ornament

 

Snad se mezi Vámi nenajde nikdo, kdo by neznal nejznámější literární počin páně Terryho Pratchetta - Úžasnou Zeměplochu. Úžasná vskutku je a nejen názvem.

Snad Vám přijde zmínka o Zeměploše jen nošením dříví do lesa, a dost možná máte pravdu, vždyť stránek opěvujících a katalogizujících tohle (ach, ano, znovu mi nezbyvá než použít toho slova) úžasné dílo je přehršel, ale nemůžu jinak. Zeměplochu miluju. A jak praví známá reklama - když ji miluješ, není co řešit.

Neznám Vás pochopitelně všechny, ale znám Vás dost na to, aby se dala přepokládat otázka : "A máš raději Zeměplochu nebo Harryho Pottera ?" Ne, neptejte se, dostali byste mne do úzkých. Kdyby ovšem dotaz zněl : "Máš raději Rowlingovou nebo Pratchetta ?" odpověď by byla střelhbitá a jasná - Terryho Pratcheta.

Znalci a milovníci děl obou autorů mi jistě dají za pravdu, že Terryho knížky jsou vedle HP neprávem popelkami. Když má vyjít nový díl Harryho Pottera, je kolem toho vetší poprask než kolem nejedné války. Zato o vydání nového Pratchettova dílka se čtenář dozví málem pokoutně. Vězte, je to velká nespravedlnost.

Některé z Vás nad mým HP vyprávěním zarazilo jisté… vizionářství. Kouzlo tkví právě v nežných citech chovaných k zeměplošským příběhům, z nichž J.K.R. čerpala víc, než kdy bude schopná přiznat. O dlouhá léta dřív byste v nich našli témeř vše, co později v příbězích Harryho Pottera. Bubákem počínaje, přes kouzelnickou univerzitu, až po stojan na deštníky na Grimmauldově náměstí. Uznejte tedy, že s tímto vědomím tu nemohu opěvovat ságu malého čaroděje a nezmínit "zeměplacku".

V zápisníčku Kiss.me.cz je tedy alespoň pár skromných stránek věnováno Terrymu Pratchettovi a jeho knížkám, a to nejen Discworldu (Zeměploše), jak nadpis podsouvá, nýbrž i dalším příběhům.

Nevnímejte to jako "webové stránky o", ale skutečně jen jako nahlédnutí do něčího deníčku.

Co tu tedy krom tohoto citového výlevu bude k nalezení ? Knížky, knížky, knížky, další citové výlevy, rozcestník, zmínka o zeměplošských pc gameskách, něco málo povídání o filmech a zase knížky. A pro majitele těch skutečných, papírových, možná budou i …. nic, mlčím, to se teprve uvidí.

Kdybych měla říct, kterou z Terryho knížek mám nejraději, bylo by to přetěžké rozhodování. Z těch nezeměplošských se jako správný majitel chlupaté zvířeny neobejdu bez nepostradatelného manuálu - Nefalšovaná kočka. Má zvěř ji však zřejmě četla také, takže si vymýšlí čím dál rafinovanější hry (poslední dobou nějčastěji modifikace "Kočky na nesprávné straně dveří"). Přemýšlím a váhám, který příběh z Plochy je pro mne ta obligátní "srdcovka". Opravdu netuším, ale ..! … vím, ke kterému vyprávění se vracím nejčastěji. Je to Noční hlídka. Vzpomínám si, že když jsem ji četla poprvé, hrubě jsem zanedbala povinnosti, protože jsem ji nebyla ochotná odložit - ačkoli kohout už dávno zakokrhal - dokud jsem nedočetla poslední literku. Vzpomínám si, že první čtení dialogu mezi Mrukem Vyndejsem a Elániem : „No… ano. Obávámse, seržante, ženěkteří z mých bystřejších mužů mají pocit, žejste překážkou kterástojí v cestě naší tolik potřebné práce. Já… naopak věřím, žejste muž, který seželeznou tvrdošíjnosti lpína právu a zákonech, a přestože to vedlo kevzniku jistých třecích ploch, protože jste takdocela nepochopil naléhavé požadavky současné situace, jsem si jistý, žejste muž, který jeblízký mému srdci.“ Elánius chvilku zvažoval další anatomické možnosti. … mě donutilo vydávat natolik neartikulované zvuky, že by to vybudilo nejednoho zoologa v domnění, že se poblíž vyskytuje nový živočišný druh.
Noční hlídka

Výběr nejoblíbenější discworldí hry by byl mnohem snazší. Jako první se mi podařilo koncem roku 1995 získat gamesku Discworld 1 a okamžitě mne uchvátila. Nejspíš má i na svědomí následnou a nesmrtelnou lásku ke kresleným adventurám. Ačkoli je hra dodnes považována za mimořádně těžkou, podařilo se mi ji zvládnout bez větších zákysů, až… až na závěr. Celou, tedy téměř celou tu zpropadenou (a skvělou!) hru jsem zvládla asi během tří dnů, ale posledních pár minut mi trvalo dohrát několik let. Nemívám to ve zvyku, ale kapitulovala jsem a sáhla po návodu. Považte - marně. Až po letech, ve chvíli, kdy nebylo zrovna do ejchuchů, jsem pro zlepšení nálady znovu sáhla po oblíbené klasice (To je fuk, že to zase nedohraju, stejně celý svět stojí za tentononc.) a ejhle ! Snad že se myšlenky toulaly kdovíkde a logika si vzala dovolenou, najednou se podařilo.

Abyste si - tedy ti, kteří vůbec netuší, o čem je řeč - udělali alespoň přibližnou představu, můžete mrknout na kratičkou ukázku.