trikralove.jpg

 

Vždycky mě udiví, když už ráno 25. prosince spatřím u popelnic vánoční stromečky. Nechápu to. Jasně, ústřední topení udělá s jehličím své a ne každý je takový cvok, aby udržoval stromek co nejdéle. Můj osobní rekord byl červen, anžto stromek byl ve vtipně ozdobeném kýblu, spokojeně prosperoval a zjara narašil, což byl ve výsledku problém, poněvadž mohutně a nečekaně svižně rostl, zejména do výšky, a zkuste sdílet domácnost s téměř čtyřmetrovou jedlí. Ani vystěhování - tehdy z pražského bytu(!) - s následným pokusem o výsadbu nebylo nijak triviální, ale o tom tenhle postesk není.

Docela mě zarazilo, že letos na Tři krále, kteří sakra k Ježíšku patří, už bylo téměř nemožné narazit na vánoční výzdobu, a to nejen před obchody a ve výlohách, ale i na zahradách a za okny.

Dlouho jsem si říkala, že když jsme přežili Děda Mráze, popasujeme se i se Santou Clausem a uchováme si staré české Vánoce. Ale jak jde čas, tradice se vytrácí jedna za druhou. Za mých dětských let stromeček vždycky čekal i na Kašpara, Baltazara a Melichara. Stejně jsme pak reptali, když se vytratil, protože spolu s ním se záhadně vytrácela i doznívající vánoční nálada, plamínky svíček, vůně cukroví a zvláštní víra v dobro v každém i pro každého z nás.

A tak mě zajímá - jak to máte se stromečkem vy? Dočkal do Tří králů, nebo také podlehl kulturní evoluci?5 x komentář to “Tříkrálová otázka stromku”


 1. HankaNo Gravatar — Leden 10, 2015 @ 8:46

  Ještě stojí. Taky nemáme to srdce ho zlikvidovat…

 2. ElzaNo Gravatar — Leden 10, 2015 @ 18:07

  Zdravím, Magnásku, a velmi ráda vidím nový příspěvek i novou kapitolu (k té zasednu později). Hezky ses tématem trefila: my “stromek” (3m dvojsmrk) likvidovali dnes celé dopoledne, touhle dobou už leží venku na ohništi (pokud ho vítr nevzal), ozdoby jsou na půdě (zdaleka ne všechny, zbytky vánoční výzdoby zhusta nacházíme rozeseté po domě pomalu do dalších Vánoc) a zbytky kolekce vydolované z hloubi pichlavých větví leží v misce na kuchyňské lince.
  Cukroví ovšem tak dlouho nevydrželo, to už jsme dojedli dobře před týdnem (holt 13 druhů je některým málo).
  Když jsem byla malá, naši držívali doma stromek až do Hromnic, protože 2. 2. má narozeniny nejstarší z mých sester. Mívali jsme proto doma vždy borovici, která to hravě vydržela (jedle byly moc drahé), a na tuto oslavu se pekla druhá várka vánočního cukroví - jisté vybrané pracné druhy, které měla oslavenkyně (a my taky) v obzvláštní oblibě a jež hospodyně (matka) odmítala dělat tak brzy po sobě dvakrát. :P
  Hezké větrné dny, Magnas, a příslib kapitoly každý týden… to budu mít tentokrát dlouhé Vánoce!
  PS: Jeden soused v domě, kde jsme krátce bydleli, takto zřejmě zarytý komunista, nám pravidelně na pozdrav “Hezké svátky!” pronesený 25. 12. dopoledne odpovídal: “Vždyť už je po nich.” Chudáček. :P :P :P

 3. MagnasNo Gravatar — Leden 10, 2015 @ 22:37

  2 Elza : Přesně tak by to podle mě mělo být ! A cukroví pro milovanou smečku? To nesmíš počítat na druhy nýbrž na kila. I jediný mužský dokáže nechat záhadně zmizet ještě horká cukrátka z plechu dřív, než se otočíš pro moučku. Tím spíš, když má vydatné posily :c)) Ke zmínce o sousedovi mě napadá - jestli byl skutečně tak zarytý komunista, jak mohl mít 25. 12. po Vánocích? Neměl by čekat na novoroční jolku?
  P.S. Severní vítr je krutý :c/ Tady to fičí přímo apokalypticky. Kolísá elektrické napětí, padá net a meluzína řve a ječí, jako by měla PMS. Je to už docela depresivní.

 4. HankaNo Gravatar — Leden 11, 2015 @ 11:16

  2 Magnas: Včera mi to tady večer taky lomcovalo okny, až jsem měla strach, že prasknou. Ono v paneláku ta veliká čtvercová - to by se blbě zakrývalo a utěsňovalo, nehledě na to, že ta hloupá plastová přesklít stojí majlant.
  Co se týče cukroví - většinou ani do Tří králů nevydrží, a to ho peču mraky. Mám doma tři mužské s dost vyvinutým apetitem. Někdy mi připadá, jestli to mezi chlapy tak rozšířené oslovení “vole” nějak nesouvisí s tím, že třeba mají čtyři žaludky… Ačkoliv jednou se nám podařil krásný kousek. Míváme cukroví v krabicích na balkóně, a tehdy to nějak zapadalo sněhem, tak tam nikdo nelezl, pak už bylo dávno po vánocích a nějak se zapomnělo… zkrátka jsme krabici se zbytkem lineckého a pracen našli při velikonočním úklidu! To bylo v mužských očkách radosti!

 5. ElzaNo Gravatar — Leden 11, 2015 @ 21:26

  K tomu větru: do rána nám na zahradu přilétlo od jedněch sousedů pár polen z hromady, od druhého pár tašek ze střechy, nám se utrhla jedna z cedulí na plotě, vánoční stromek oběhl garáž a vrátil se z ohniště ke vchodovým dveřím (asi se mu uvnitř líbilo) a dokonce se z 5,5 m výšky poroučela k zemi část okapového svodu. Rozházené zahradní náčiní ani nepočítám. Vážně hodně táhlo. :wink:Zde můžete přidat svůj komentář


Jméno
:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: