Ctenarka Harryho Pottera

Můj milý deníčku, musím se ti svěřit, tohle mě nadzvedlo. Jak potterfanouškům známo, je v plném proudu soudní spor o lexikon, který hodlá vydat Steven Vander Ark, autor internetového www.hp-lexicon.org. Stránky znám a pokládám je za výtečné, ovšem bezostyšnost, s jakou se snaží jejich autor obohatit na cizí slávě, už mi nijak výtečná nepřipadá.

Připouštím, že sem tam něco Rowlingové zazlívám. Například nikdy jsem nepochopila prohlášení, že podporuje amatérské překlady, jež bylo během dvou týdnů vystřídáno týmem právníků pověřených, aby zmíněné překlady zlikvidovali. Ovšem v případě lexikonu stojím zcela na straně J.K.R., protože i kdybychom pominuli morální stránku věci, což dost dobře nejde, kdo by lexikon o jí stvořeném světě Harryho Pottera napsal lépe než ona ? Dle mého je zatraceně velký rozdíl mezi fanouškovským rozvíjením díla a obohacováním se sprostým vykrádáním něčí práce. Pokud se takové neúcty k autorovi dopustí někdo, kdo sám sebe prezentuje jako fanouška a obdivovatele, je to o to smutnější.

Vlastně ještě mnohem smutnější je, když má o problému rozhodovat primitiv.

V pátek server Novinky.cz uveřejnil zprávu – Příběh o Potterovi je samé blábolení, řekl soudce Rowlingové – podle níž měl americký soudce Patterson schvalovat vydání neautorizovaného potterovského lexikonu, s odůvodněním, že četl polovinu prvního dílu Harryho Pottera svým vnoučatům, ale v kouzelném světě v něm popsaném se nevyznal. Prý je to samé blábolení. Nedalo mi to a zapátrala jsem v The Times, odkud měl být článek převzat. I čekal mě další vzestup hladiny adrenalinu. Pod článkem Harry Potter storylines are gibberish, judge tells Rowling je diskuse, nad níž zalape nevěřícně po dechu každý fanda HP. Stát proti Harrymu jen polovina těch zakyslých nenávistných závistivců, neměl by šanci ani s kulometem. Možná jsou to příbuzní onoho soudce ?

Na tom všem mě zarazilo, jak může tak zodpovědnou práci vykonávat člověk, který není schopen intelektuálně zpracovat příběh snadno srozumitelný už dětem školou povinným. Jenže ono se vlastně není čemu divit. Amerika - země neomezených možností. Když tam může dělat prezidenta člověk s IQ pod 90, co čekat od obyčejného soudce.

 

 

S kočičím pozdravem třikrát mniau,

Vaše kočka Retarda5 x komentář to “Harry Potter kontra Američan”


 1. StinovlasNo Gravatar — Duben 20, 2008 @ 22:18

  absolutne souhlasim se vsim, co jsi tam napsala… asi nemam co dodat a to je u me co rict :) sice jsem o kauze nevedel, ale to, co je v Timesech je fakt moc :/

  btw, ta kocka je retarda? :)

 2. MozkomorNo Gravatar — Duben 21, 2008 @ 9:05

  No jo… Svět je plný podivných individuí. Nebo mám říci trotlů? S tím nic nenaděláme…
  A mimochodem, když už jsi byla u toho IQ - víš, jaké IQ naměřili nejchytřejšímu známému šimpanzovi?

 3. MagnasNo Gravatar — Duben 21, 2008 @ 11:25

  2 Stinovlas : Presne takhle ve vypada Retarda a hazi kouzelne ksichtiky. Umi se smat, brzy uvidis.

  2 Mozkomor : Nejchytrejsi simpanz ? Nemam tuseni, ale odhaduji tak… 95 ?

 4. JoanneNo Gravatar — Duben 21, 2008 @ 13:01

  Heh tak to máš naprostou pravdu,já HP čtu tak od 8 let,v 6 mi ho četla mamka a teda netuším co na něm soudce vidí nesrozumitelného…Mě osobně právničina příjde o dost těžší než půlka prvního dílu.

 5. StinovlasNo Gravatar — Duben 21, 2008 @ 17:49

  joanne: amerika :) ja taky HP ctu od cca druhe tridy. fakt je ten, ze jednodussi knizky jsem cetl od 4let :D ale slozitej rozhodne nijak neni, dokonce ani v originale, takze ho nijak medkove nezjednodusujou.Zde můžete přidat svůj komentář


Jméno
:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: